Austrija

 

Ko redzēt un darīt

Gan ziemā, gan vasarā Austrijas varenās kalnu ainavas vilina lielas tūristu grupas. Tā kā vismaz 62% valsts atrodas 500 un vairāk metru virs jūras līmeņa, ir grūti neievērot iespaidīgās, ar sniegu pārklātās kalnu virsotnes un zaļās ielejas. Atkarībā no sezonas jūs redzēsiet zaļas kalnu pļavas vai arī baltas ainavas, cik tālu vien iespējams saredzēt, un jebkurā gadījumā iespaidīgie skati jums neliks vilties.

Ievērojamākās vietas ir, piemēram, Augsto Kalnu Nacionālais parks Cillertāles Alpos. Tas izceļas ar virsotnēm, kas slejas līdz pat 3476 metriem augstumā, kā arī ar šaurām aizām un stāvām klintīm. Tajatāles Nacionālajā parkā skaistās ieleju ainavas papildina pilis un cietokšņu drupas.

Valsts augstākā virsotne ir Grosglokners, kas atrodas uz robežas starp Karintiju un Austrumtiroli. Skaistākās ainavas apskatei iesakām Grosgloknera Augsto Alpu ceļu ar tā apbrīnojamajām panorāmām.

Kalnu pakājē atradīsiet vilinošas ielejas, tādas kā daiļo Vilgrātentāli. Savukārt, Donavas upe izveidojusi skaistas gravas, kur ieraudzīsiet slavenus vīna dārzus. Vahau un Dunkelštainervalde Lejas Austrijā ir labi piemēri. Lai ainu padarītu pilnīgu, ieleju un kalnu skati izraibināti ar neskaitāmiem gleznainiem ciematiem.

Bez rāmās dabas un laukiem Austrijai ir vēl arī cita puse. Kā viena no Eiropas bijušajām lielvarām Austrija var lepoties ar diženām arhitektūras un vēstures celtnēm. Tā kā šī valsts ilgu laiku bija Svētās Romas impērijas varas centrs, te iespējams ieraudzīt ne vien pilis un lielisku pilsētas arhitektūru, bet arī varenas katedrāles, klosterus un baznīcas. Vīne, valsts galvaspilsēta un visiecienītākais galamērķis, ir piesātināta ar viduslaiku un baroka celtnēm. Īpaši izceļas Šēnbrunnas pils, kas ar 1441 istabu ir katras meitenes princešu sapnis. Šēnbrunnas Zooloģiskais dārzs ir vecākais pasaulē. 12. gadsimta Svētā Stefana katedrāle ir ievērojamākā reliģiskā celtne Vīnē. Zalcburga, Mocarta dzimtā pilsēta, apvieno patīkamo Alpu apkārtni ar lieliski saglabājušos vēsturisko centru. Arī Insbrukā, Tiroles sirdī, paveras iespēja piedzīvot ko tikpat vērā ņemamu. Mariacelles bazilika Mariacelles pilsētā ir viena no iecienītākajām valsts apmeklējuma vietām valstī, kā arī nozīmīgs svētceļojumu galamērķis.

Riteņbraukšana

Austrija ir plaši pazīstama savu riteņbraukšanas maršrutu dēļ. Tie piesātināti ar krāšņiem dabasskatiem un vijas gar valsts lielākajām upēm. Lai gan Austrija ir kalnaina valsts, riteņbraucēju maršruti gar upēm ir lēzeni vai rāmi lejupvērsti, tāpēc piemēroti pat tiem, kas nenodarbojas ar riteņbraukšanu ikdienā. Vispazīstamākais maršruts ir Donavas riteņbraucēju celiņš no Pasavas līdz Vīnei, kas ir viens no iecienītākajiem velo celiņiem Eiropā un katru vasaru vilina ievērojamu riteņbraucēju pulku no visas pasaules. Citas upes ar labi attīstītiem velo celiņiem ir Inna, Drava un Mūra. Pārsvarā šie maršruti sastāv no atdalītiem celiņiem, lauku ceļiem un ceļa posmiem, kur ir reta satiksme, tāpēc tie ir lieliski piemēroti arī bērniem.

Pārgājieni

Austrijas Alpos došanās pārgājienā bez gida ir droša iezīmēto taku un kalnu patversmju dēļ, tomēr no iezīmētajām takām novirzīties nav ieteicams, tāpat doties pārgājienā sliktos laika apstākļos bez piemērota aprīkojuma nedrīkst. Pirms došanās ceļā vienmēr jāpārliecinās vietējā tūristu centrā, vai taka ir atbilstoša spējām. Tāpat svarīgi zināt, kādi laika apstākļi ir gaidāmi. Bieži ir novērojams pēkšņs negaiss, parasti pēcpusdienās. Vissvarīgākais noteikums, kas jāievēro – ja virsotne nav sasniegta līdz pusdienas laikam, laiks atgriezties patvērumā.

Lai gan kalnu ainava ir iespaidīga, jārēķinās ar to, ka Alpus apmeklē ļoti liels alpīnistu skaits. Īpaši aktīvajā sezonā, kad ir pat kalnā kāpēju sastrēgumi uz dažiem no iecienītākajiem kalniem. Piegružošana nav pieļaujama visā Austrijas teritorijā, bet kalnos it īpaši. Šāda rīcība var pamatīgi saniknot apkārtējos alpīnistus. Kā nerakstīts likums, lai izrādītu cieņu - ieteicams pacelt jebkuru atkritumu, kurš gadījies ceļā un atbrīvoties no tā pārgājiena beigās. Garu distanču takas ir atzīmētas ar Austrijas karogu (tas sastāv no trīs vienādu attiecību horizontālām svītrām – sarkanas, baltas, sarkanas), kas uzkrāsots uz akmeņiem vai koku stumbriem.

Karte

Austrija karte