Somija, laika ziņas

karte laika prognoze

Helsinki

5.8 m/s
  • Saule lec 07:24:35
  • Saule riet 13:13:18
  • Mitrums 89
  • Gaisa spiediens 1015
  • 22.12.
  • 23.12.
  • 24.12.
  • 25.12.
Visām dienām

Citas pilsētas

Laika prognoze nedēļai

 

Klimats

Lai arī Somija atrodas diezgan tālu ziemeļos, tās klimats ir samērā maigs, pateicoties daudzajiem ezeriem un siltajai Golfa straumei, kas pieplūst pie Norvēģijas krastiem. Laikapstākļi var būt mainīgi, jo sevišķi ziemā. Nokrišņu daudzums kopumā ir mērens un diezgan vienmērīgs visa gada garumā, sasniedzot vidēji 65cm. Piekrastes un ziemeļu teritorijas ir mazāk lietainas, nekā valsts vidiene un dienvidu daļa.

Dienvidos pavasaris parasti sākas ap aprīļa vidu, lai gan daudzviet laiks vēl saglabājas vēss līdz maijam, īpaši Lapzemē, kur mēdz gadīties tā, ka sniegs neatkāpjas gandrīz līdz vasaras sākumam.

Ceļojumam uz Somiju labākais laiks noteikti ir vasaras mēnešos – jūnijā, jūlijā un augustā, kad ir laiks ir vissiltākais, dienas ir visgarākās un dabasskati – visskaistākie. Arī sabiedriskā transporta kustība šajā laikā ir aktīvākā, vienīgi jāatceras, ka augusts somiem ir atvaļinājumu mēnesis, un cilvēki bariem sāk plūst uz laukiem un pludmalēm jau no vasaras vidus. Par spīti tam, cilvēku pārblīvētas ir tikai vispopulārākās atpūtas vietas. Vasarās laiks ir gandrīz nemainīgi saulains un skaidrs, bez spiedīga karstuma. Vissiltākais ir jūlija mēnesis, kurā ir vidēji 17°C, tomēr reizēm valsts vidienē temperatūra var sasniegt arī 26°C. Labākais laiks galvaspilsētas Helsinku apmeklējumam ir maijs, jūnija sākums un septembris, tomēr šeit dažādu aktivitāšu netrūks visa gada garumā.

Acu baudījumam rudens ir lieliskākais laiks ceļojumam uz Somiju un jo īpaši uz Lapzemi, kad tur sācies lapu krāsošanās laiks (ruska-aika) – zemākie kalnāji uzmirdz oranžos un zelta toņos, papardes un dižskābarži pārklājas bronzā, pakalnus nosedz dzeltenas papeles, savukārt augstākie apvidi iedegas tumši sarkanā krāsā. Jāņem gan vērā, ka piekrastē ūdens jau septembrī kļūst ļoti auksts, turklāt no septembra vidus arī lielākā daļa apskates objektu strādā saīsinātā darba laika režīmā.

Lai arī ziemas Somijā ir garas, tumšas un aukstas, tās grūti saukt par nepanesami bargām – reizēm temperatūra var nokristies līdz – 7°C vai zemāk, bet pārsvarā tā svārstās tikai nedaudz zem 0°C. Aukstie mēneši gan iepriecina ar pārsteidzošu dažādību āra aktivitātēs, piedāvājot distanču slēpošanu, braucienus ar sniega motociklu, zemledus niršanu, lēcienus ledusaukstā ūdenī no ledlauža un, protams, somu iecienītāko izklaidi – karsēšanos lauku pirtī, kam seko atvēsināšanās tuvējā ezera ledainajā ūdenī. Tumšo mēnešu aukstumu palīdz kliedēt kausi alus un malks kāda tradicionāla dzēriena, piemēram, salmari un fisu, kuriem ir izslavēti īpatnēja garša. Turklāt somiem ir sava, īpaša burvība un viesmīlīgums, kas sevišķi spilgti izpaužas, negaidīti pārsteidzot viesus ar viņiem raksturīgo, savdabīgo humora izjūtu un tradīcijām.