Turcija

 

Ģeogrāfiskā informācija

Eiropas pusē Turciju lielākoties sedz kalnu grēdas, bet pāri Bosfora šaurumam, centrālajā Turcijā , zemes paceļas paaugstinātā centrālā plakankalnē (Anatolija), ko ieskauj augsti, nelīdzeni kalni, tostarp Tauru, Koroglu un Pontic grēdas.

Daudzas virsotnes Turcijā pārsniedz 3000 metrus, un garākās, visvairāk robotās ir atrodamas Austrum Tauru kalnos.

Turcijas augstākais punkts ir Ararats, kura augstākā virsotne ir 5166m.

Gar Melnās jūras un Vidusjūras piekrasti zeme ir zemāka un diezgan auglīga.Tigra, Kizilirmaka, Sakarya un Eifrata ir nozīmīgākās upes, un Vana ezers (Lake Van) ir lielākais ezers.

Ko redzēt un darīt

Rietumu Turcija ir visapmeklētākā, un arīdzan ekonomiski attīstītākā valsts daļa. Jums vajadzētu vairākas nedēļas, lai tikai aplūkotu senās impērijas galvaspilsētu Stambulu – Turcijas kultūras un tirdzniecības centru - pilsētu, kuru ieskauj jūras šaurumi, kas savieno Melno un Marmora jūru. Tā robežojas ar diviem agrākajiem Osmaņu impērijas centriem – Bursu un Edirni, katru pretējos Marmora jūras krastos. Tai piemīt monumentāls valdzinājums un karaliska atmosfēra. Viņpus Dardaneļiem (Dardaneļu šaurums) un tā Pirmā Pasaules kara kaujas laukiem atrodas divas Egejas jūras salas - Gokceada (Gökçeada) un Bozcaada, pazīstamas ar savām lieliskajām pludmalēm, mieru (izņemot vasaras vidū) un gaisā virmojošo grieķisko identitāti.

Tālāk uz dienvidiem olīvu dārzu ainavas ar Bergamu un Aivaliku (Ayvalik) simbolizē Ziemeļu Egejas klasisko raksturu. Senā Sardisa (Sardis) un Manisa, kas bija Osmaņu prinču apmācību vieta arī neatpaliek, bet netālu esošā Izmira, ir tikai ievads brīnišķīgajām ainavām, kas piemīt centrālajai un Dienvidegejai. Slavenā Efeza mēdz aizēnot vienlīdz ievērības vērtās senās Jonijas pilsētas - Prieni (Priene) un Didimu (Didyma), vai aizraujošās Afrodīsijas un Labrandas drupas - un neaizmirstiet kalnu pilsētas Sirinci vai Birgi, kas atgādina par senajiem laikiem. Arī zemes vidiene ir mierīga, ar saliņām bagāto Bafa Golu ezeru, arhitektūras vitrīnu - pilsētu Muglu (Muğla) un neatvairāmo ģeoloģisko brīnumu - Pamukali (Pamukkale), kuras šūnakmens veidojumi stiepjas līdz romiešu Hierapolei.

Aiz milzīgās dabiskās ostas pie Marmarisas, Egejas jūra pamazām pārtop Vidusjūrā. Piekrastes kruīzi ir populārs laika kavēklis iespaidīgajā Marmarisā vai nedaudz mierīgākajā Fetijā, galvenajā Tirkīza piekrastes pilsētā, bet izsmalcinātās pludmales stiepjas gar Dalianu un Pataru, netālu no baismīgajām senās Licianas kapenēm. Tālāk uz austrumiem ir rosīgās kūrorta pilsētas - Kasa un Kalkana, kas ir lieliski piemērotas atpūtai kamēr apceļojiet kalnoto vidieni. Aiz salīdzinoši neskartās Kirali pludmales, pie senās Olimpas, strauji augošā Antālija plešas līdz pašas Vidusjūras piekrastes sākumam. To rotā plašās smilšu pludmales un arheoloģiski nozīmīgas vietas - jo īpaši Termessosa, Perge, Side un Aspendosa – jāatzīst, ka Antālijas rietumu daļa kļūst pārslogota sezonā laikā. Aiz pilīm rotātās Alanjas (Alanya) tūristu skaits pamazām sarūk. Galvenās apskates vietas starp Silifki un Adanu(Silifke and Adana) ir romiešu Uzunkaburka (Uzuncaburç) un romantiskais jūras cietoksnis pie Kizkalesi. Tālāk uz austrumiem arābu ietekmi izjutusī Antakya ir Hatajas sirds (Hatay), kas ir Sīrijas daļa kultūras ziņā.

Centrālās Anatolijas dienvidos jūs gaida klintīs izcirstas baznīcas, slepenās pazemes pilsētas un šūnakmens tornīšu ainavas Kapadokijā. Jūs būsiet aizņemti, baudot sauso un veselīgo klimatu, lielisko vīnu, mākslas un arhitektūras dārgumus desmit dienu garumā, piedevām varēsiet doties izjādēs vai lidojumā ar gaisa balonu ar pieturas punktu pilsētā Kajseri uz ziemeļiem. Jūs varēsiet arī ievilkt elpu vēsturiskajās pilsētās ezera krastā - Egirdirā (Eğirdir) vai Bejsehirā(Beyşehir), vai Konijā, kas slavena ar Selčukas moderno arhitektūru un asociācijām ar Mevlevi dervišiem.

Turcijas galvaspilsēta Ankara, ir plānveida pilsēta, kuras samākslotā Rietumu noskaņa liecina par Turcijas Republikas prioritātēm. Tajā ir izcilais Anatolijas civilizāciju muzejs. Centrālās Anatolijas ziemeļu daļas apkārtne izceļas ar dīvaino Aezani templi netālu no Kutahjas, ar Osmaņu impērijas pilsētmuzeju Safranbulū, ar smalki dekorētajiem seno turku pieminekļiem Divrigi pilsētā un ar ievērojamās Hitu civilizācijas vietām pie Hatusasas un Alakahojukas (Hattuşaş un Alacahöyük). braucot uz ziemeļiem piestājat Jesilirmakas (Yeşilırmak) ielejas pilsētās - Sivasā, Tokatā, Amasjasā.(Sivas, Tokat and Amasya)

Tālāk uz priekšu greznā Melnās jūras krasta līnija ir apdāvināta ne tikai ar bizantiešu - dženoviešu piļu ķēdi, senākās un visinteresantākās pilsētas ir Sinope - Anatolijas vistālākais ziemeļu punkts, un Amasra. Leģendārā Trabzona uz austrumiem no Sinopes reiz bija Bizantijas apakš impērijas sēdeklis, bet tagad viegli sasniedzama Aja Sofijas un Sumelas klosteriem.

Ankaras-Sivasas maršruts liek jums doties gar Eifratas upi uz Turcijas "mugurpusi". Pirmā pietura ziemeļaustrumu Anatolijā varētu būt Erzuruma, Turcijas augstākā un klimatiski vēsākā lielpilsēta, kas ir sākuma punkts tālākiem ceļojumiem, uz dienvidu viduslaiku Gruziju ar baznīcām nosētām ielejām, vai tālajiem ceļiem Kačkara kalnos. Karsu parasti apmeklē paceļam uz Ani - izpostīto viduslaiku Armēnijas galvaspilsētu.

Eifratas un Tigras baseinam piemīt īsta Vidējo Austrumu garša. Plaukstošā Gaziantepa, piedāvā pasaules klases romiešu mozaīkas, valdzinošu vecpilsētu un Turcijas pikantāko virtuvi. Tālāk uz austrumiem, bibliskā Urfa izceļas ar savu krāsaino tirgus laukumu un sakrālo baseinu, bet kosmopolītiskajā Mardinā plešas plašs Mezopotāmijas līdzenums. Tomēr cilvēkus visvairāk piesaista saullēkta vai saulrieta brauciens uz Nemrut Dagi, lai apskatītu milzīgās senās statujas. Starp Mardinu un Nemrut Dagi ir etnisko kurdu pilsēta Dijarbakira, kas ir ērti iekārtojusies viduslaiku bazalta sienās. Apvidus kļūst arvien kalnaināks tuvojoties Irānas robežai, vietai, kuras lielāko daļu aizņem pārdabiski zilā un sārmainā Vanas ezera ūdens plašumi. ezera apkārtnē var atrast ļoti daudz Urartas, Selčukas un armēņu vēstures pieminekļus, jo īpaši izsmalcināto un restaurēto armēņu baznīcu uz Akdamaras saliņas. Vanas ezera austrumu krasta pilsēta ir ievērojama ar tās masīvajām kamieļu formas klintīm, kurās atrodas senās kapenes. pāri Vanas ezeram tik tikko saskatāma pasakainā kurdu pils Hosap, bet nedauz nomaļus no Dogubejazitas (Doğubeyazit), pašās Turcijas beigās, Ararata kalna ēnā stāv cits cietoksnis - Išak Pasa Saraji (İshak Paşa Sarayı).

Karte

Turcija karte