Horvātija

 

Ģeogrāfiskā informācija

Ņemot vērā Horvātijas platību, tās ainava ir ievērojami daudzveidīga. Tā sastāv no auglīgām un galvenokārt līdzenām platībām ziemeļos, un zemiem kalniem un augstienēm gar krastu.

Dinaric Alpi un dažas mazākas kalnu grēdas (Velebit un Velika Kapela) stiepjas caur Horvātiju, ar augstāko punktu sniedzoties 1831 metru augstumā.

Gar Dalmācijas piekrasti, kā arī lielākajā daļā Horvātijas piekrastes salu, zeme ir pauguraina, akmeņains un stāva.

Lielākais ezers Vrana aizņem vairāk nekā 30 km².

Tomēr, Plitvices ezeri ir slavenākie, un sastāv no 16 dažādiem maziem ezeriņiem, savienotiem ar skaistiem ūdenskritumiem.

Eiropas otrā lielākā upe, Donava, veido ziemeļaustrumu robežu ar Serbiju. Citas lielākās upes ir Drava, Krka un Save.

Ko redzēt un darīt

Par maz novērtētā Horvātijas galvaspilsēta Zagreba ir tipiska Centrāleiropas metropole, kas apvieno elegantas 19. Gadsimta celtnes ar lielu kulturālo dažādību un kūsājošu kafejnīcu dzīvi. Šī pilsēta ir pirmā, kurā ir jāiegriežas pirms došanās tālāk uz viļņainajiem kalniem un šarmantajām lauku pilsētiņām Zagorje reģionā ziemeļos un uz labi saglabātām baroka laika pilsētām Varaždinā uz ziemeļaustrumiem.

Pārējā iekšzemes Horvātijas daļa ir izcili piemērota mierīgai apceļošanai. Slavonijas līdzenumi, kas stiepjas uz austrumiem no Zagrebas, veido bagātāko Horvātijas lauksaimniecības daļu, ar šķietami nebeidzamiem kukurūzas un saulespuķu laukiem, kas plešas pār skaistajām Habsburgas ēras mazpilsētām, piemēram, Osijeku un Vukovaru, kas tika gandrīz pilnīgi iznīcināta kara laikā no 1991 līdz 1995. gadam, tagad tajā notiek nopietni un visaptveroši rekonstrukcijas darbi. Iekšzemes Horvātijā atradīsiet daudzas iespējas pārgājieniem: Medvednica kalns, nedaudz virs Zagrebas, vai Samoborsko Gorje, nedaudz uz rietumiem no galvaspilsētas, ir piemēroti mierīgam pārgājienam. Pelnīti apbrīnotie Plitvices ezeri atrodas starp Zagrebu un piekrasti, kuriem ir viegli piekļūt no visām pusēm, tie ir daudzi burvīgi mežā ieskauti tirkīza baseini, kas savienoti ar miniatūra ūdenskritumiem.

Horvātijas garā piekrastes josla, kopā ar salām, ir pietiekami liela, lai uzņemtu jebkuru tūristu skaitu. Piekrastes ziemeļu daļā, Istras pussala ietver daudzus no valsts attīstītākajiem kūrortiem, kopā ar vecajām Venēcijas pilsētām, piemēram, Poreču un Rovinj, kā arī ostu Pula, kurā ir dažas iespaidīgas romiešu drupas. Iekšzemes Istru raksturo miglaini ciematiņi kalnu virsotnēs, bieži vien projektēti uz stāvām nogāzēm, piemēram, Motovuna, Grožnjana, Roča un Huma – visās no šīm pilsētām sajaucas viduslaiku arhitektūra ar lauku mieru.

Ar salām izkaisītais Kvarnera līcis, tieši uz dienvidiem no Istras, kurš ir pilsētas Rijekas pārvaldībā, kas ir ostas pilsēta ar enerģisku kultūras dzīvi. Tuvumā atrodas dažādi kūrorti, kas bija šikas augstās sabiedrības atpūtas vietas, deviņpadsmitā gadsimta nogalē, un paturējušas kādu mazumiņu Belle époque (veco labo laiku) skatuviskā šarma, ieskaitot neparasto un mazo Lovrānu (Lovran) un lielāku, nedaudz vairāk attīstīto Opātiju (Opatija). Netālu no krastmalas atrodas Kvarneru salas Kresā, Lošinjā un Krkā, kuras jau sen ir kolonizējušas tūristu grupas, lai gan katra sala ir saglabājusi savu daļu no klusajiem piejūras ciematiem un rāmiem līčiem; savukārt Rab salas galvaspilsēta uz dienvidiem no Krkas (Krk), ir neapšaudāmi vislabāk saglabājusies viduslaiku pilsēta ziemeļu Adrijā.

Aiz Kvarner līča atrodas Dalmācija, dramatiska, kalnos ieskauta ar salām bagāta piekrastes zona.Tas ir izteikti sauss reģions, kur zvejniekciemi un vēsturiskās pilsētas turas uz šauras piekrastes joslas, kas bagāta ar vīģēm, olīvām un subtropu augu valsti. Ziemeļu Dalmācijas galvenā pilsēta ir Zadara, kuras rosīgās centrālās alejas ir pilnas ar viduslaiku baznīcām. No šejienes prāmji dodas uz virkni apkārtnes salu, piemēram, Silbu, Olibu un skaisto Dugi Otoku – visas šīs salas ir vilinoši relaksējošas, jo nav noslogotas ar milzīgām tūristu grupām. Galvenā vidus Dalmācijas pilsēta Šibenika, neatkārtojamās renesanses katedrāles vietas, ir laba pieturvieta ceļā uz ūdenskritumu no Krkas nacionālajā parkā, un vienreizējo, neskarto salu Kornati arhipelāgā.

Karte

Horvātija karte