Portugāle

 

Ģeogrāfiskā informācija

Kalni aptver ziemeļu trešdaļu no Portugāles, ieskaitot Kantabrijas kalnu pagarinājumu no Spānijas.

Iekšzemes augstākais punkts ir Serra da Estrela virsotne (1991m). Portugāles zemākais punkts ir gar Atlantijas okeāna piekrasti.

Piezīme: Portugāles kopumā augstākais punkts (Pico Volcano) atrodas Azoru salās (autonomais reģions) salā Piko. To augstums ir 2351m.

Tālāk uz dienvidiem un rietumiem, zeme pāriet pauguros un zemienēs, un plašā piekrastes līdzenumā.

Algarves reģions pašos dienvidos sastāv galvenokārt no līdzenumiem, dažiem izkaisītiem kalniem un dažām salām un saliņām. Tās ir piekraste ir ievērojama ar kaļķakmens alām un grotām.

Galvenās upes Portugālē ir Douro, Guadiana, Mondego un Taho. Ezeri, ko vērts redzēt, ir Lagoa Corvos, Pateira de Fermentelos (lielākais dabiskais ezers Ibērijas pussalā) un Lagoa da Vela.

Ko redzēt un darīt

Ja Jūs interesē skaistu objektu un skatu baudīšana, trīs populārākie galamērķi ir Lisabona, Sintra un Porto, un katra no pilsētām patiesi ir apskates vērta. Nevajadzētu gan aizmirst arī Viana du Kaštelo (Vianu do Castelo), Bragu, Gimaraišu (Guimarães), Koimbru (Coimbra), Tomāru, Aveiro, Amaranti, Bragansu (Bragança), Šavešu (Chaves), Lamego, Viseu, Vilareālu (Vila Real), Lagosu, Silvesu, Evoru un Angru de Erošimu (Angra do Heroísmo), jo šajās vietās ir brīnišķīgi apskates objekti. Lai arī no tūrisma skatupunkta vairums Portugāles vēsturisko pieminekļu vairāk vai mazāk ir atstāti novārtā, šeit var viegli atrast ļoti vecas, romantiskas baznīcas, no kurām dažas ir celtas pirms gandrīz 900 gadiem un kopš tā laika nav daudz mainījušās. Apskates vērtas ir arī tādas senas vietas kā Alkobasas (Alcobaça) klosteris vai greznas pilis kā Marfā (viena no lielākajām pilīm visā Eiropā) vai Kelužā (Queluz). Lielākajā daļā no šiem objektiem nav arī rindu pie ieejas.

Iecienītākās pludmales atrodas pasakainajā, dabas skaistuma pārpilnajā Algarves piekrastē. Dienvidu krastā ūdens mēdz būt siltāks un mierīgāks, nekā rietumu piekrastē, kura robežojas ar Atlantijas okeānu un ko nesilda Golfa straume. Šī piekraste piedāvā lieliskas pludmales (netālu no Lisabonas un Penišes (Peniche)) sērfošanai un citām izklaidēm bangojošos viļņos. Neaizmirstiet arī par mazapdzīvotajām Costa Vicentina pludmalēm Alenteho (Alentejo).

Nakts izklaidēm labākās izvēles ir Lisabona, Porto un Albufeira Algarvē, kurās ir galvenās izklaižu vietas.

Savukārt brīvdienu pavadīšanai laukos piemērotas apskates vietas ir Viana du Kaštelu, Šaveša, Miranda du Duoru, Duoru upes ieleja, Lamego, Tomāra, Leirija (Leiria), Kaštelu Branku (Castelo Branco), Gvarda (Guarda), Portalegri (Portalegre), Evora, Elvaša (Elvas) un arī Viseu.

Tiem, kurus interesē neskartās dabas vērošana, izvēloties maršrutu, noteikti jāapsver Madeira un Azoru salas, taču saistošas vietas būs arī Peneda-Geres rezervāts, Duoras ieleja un Serra du Eštrela kalni.

Pludmales: Tā kā jūra Portugāli ieskauj gandrīz no visām pusēm, tai ir daudz lielisku pludmaļu, kurās pieejamas visdažādākās ūdens aktivitātes – no sērfinga līdz kaitsērfingam. Vasarās iecienītākajās pludmalēs tiek piedāvātas aktīvās atpūtas iespējas arī ārpus ūdens, piemēram, pludmales aerobika. Tiem, kam brīvdienās nekārojas svīst treniņos, praktiski visās publiskajās pludmalēs ir bāri, kuros uzturas arī vietējie ļaudis. Populārākās pludmales (no Ziemeļiem uz Dienvidiem):

  • Ešpiņu (Espinho), Kostaverdē netālu no Porto, ziemeļu daļa
  • Figeira da Foša (Figueira da Foz), Kosta de Prata (Costa da Prata), netālu no Koimbras, centrālā daļa
  • Peniši
  • Praja das Masas (Praia das Maçãs) un Praja Grande pie Sintras; Karkavelosa (Carcavelos) un Ištorila (Estoril) pie Kaškaišas (Cascais), Lisabonas piekraste
  • Zambužeira du Mara (Zambujeira do Mar) Alentežu (Alentejo) reģionā
  • Salema, Praja de Roša (Praia da Rocha), Praja de Oura (Praia da Oura), Praja dos Peskadores (Praia dos Pescadores – zvejnieku pludmale), Praja de Sanrafael (Praia de São Rafael) un Praja de Kaštelu (Praia do Castelo) Algarvē.

Golfs: Pateicoties labvēlīgajam klimatam un ieguldījumiem golfam nepieciešamajā infrastruktūrā, Portugāle pēdējo gadu laikā ir kļuvusi par golfa paradīzi. Britu izdevuma “Today’s Golfer” lasītāji Portugāli ierindoja kā “Labāko golfa tūrisma galamērķi 2012”. Četrpadsmit Portugāles golfa laukumi ir ierindoti Eiropas 100 labāko laukumu topā, un šī ir arī ļoti laba vieta, kur apgūt šo sporta veidu un pilnveidot savas prasmes. Daudzos kūrortos pieejami kursi profesionāļu vadībā. Laukumi neliks vilties arī visprasīgākajiem spēlētājiem, un tajā pašā laikā neatbaidīs arī iesācējus, ja vien viņu uzmanību no spēles nenovērš skaistās ainavas. Vietējiem iedzīvotājiem gan par golfa laukumiem ir dalītas izjūtas, galvenokārt tāpēc, ka to uzturēšanai nepieciešams ārkārtīgi liels daudzums ūdens un tie šķiet diezgan nepraktiski.

Arī Portugāles lauki piedāvā daudz dažādas aktivitāšu iespējas, tomēr, lai uzzinātu par tām ko vairāk, būs pamatīgāk jāizjautā tūrisma konsultanti, kas lielākoties piedāvā brīvdienas pludmalē.

Velo brauciens pa kalnaino Geres apvidu vai raftings pa straujajām un krāčainajām Douro upes pietekām ir patiesi aizraujoša pieredze.

Pasākumi

Vasaras mēnešos Portugāles ziemeļu daļā tiek rīkoti īpaši gadatirgi. Siltajos mēnešos bieža izklaide ir arī mūzikas festivāli. Valsts ziemeļos tiek rīkoti divi vecākie festivāli – Paredes de Coura un Vilar de Muoros. Festivāliem izvēlētās vietas lielākoties ir ar skaistu apkārtni un jaukiem tuvējiem ciemiem. Slavenākais festivāls dienvidos ir Festival do Sudoeste dienvidu krasta rietumu daļā ar vasarīgām ainavām un bezgalīgām pludmalēm.

Karte

Portugāle karte