Zviedrija

 

Ko redzēt un darīt

Rietumu krastā atrodas Gēteborga, Zviedrijas otrā lielākā pilsēta, kas arī ir viens no pievilcīgākajiem galamērķiem. Gēteborga ir iemantojusi reputāciju kā viena no draudzīgākajām zviedru pilsētām. Tās kanālu tīkls un plašās avēnijas atgādina Amsterdamu, kuras arhitekti ir veidojuši pilsētas projektus.

Dienvidi ir valsts kosmopolītiskākā daļa, jo ir tuvu Dānijai un pārējai Eiropai, kā arī slavenās, senās Lundas universitātes mītne, turpretim netālu esošā Malme, Zviedrijas trešā lielākā pilsēta, ierauj jautrā naktsdzīvē ap tās viduslaiku apbūves centru.

Iekšzemē Zviedrijas dienvidu teritorijas var lepoties ar skaistiem ezeriem, no kuriem divi lielākie ir Vēnerna un Veterna ezeri, kas veido izcilu fonu dažām skaistām pilsētām. Ne mazāk zīmīga ir Vadstēna ar tās kādreizējo karaļa pili un klosteri, un Kārlstade, saulainā Varmlandes apriņķa galvaspilsēta, kuras nelīdzenais reljefs ir ideāli piemērots upju plostu braucieniem. Uz austrumiem no Zviedrijas kontinentālās daļas atrodas Gotlande, kas ir pamatoti apjūsmota kā labākā vieta vasaras svinēšanai, it īpaši tās labi saglabātās, kādreizējās Hanzas savienības pilsētas Visbijas viduslaicīgajā atmosfērā.

Zviedrijas centrālā un ziemeļu daļa ataino “viszviedriskāko” valsts daļu. Vidienē atrodas Dalarna, pauguraina zeme, kurā ir arī Siljana ezers – viens no skaistākajiem ezeriem Zviedrijā. Uz ziemeļiem no šīs vietas paveras sevišķi apburoši skati, un šeit mitinās lāči, vilki un ziemeļbrieži. Austrumdaļas Botnijas jūras piekrastē atrodas lielākās pilsētas valsts ziemeļdaļā – Sundsvāle (Sundsvall), Ūmeo (Umeå) un Lūleo (Luleå) –, kas ir patīkamas, dzīvīgas vietas, lai ievirzītu savu braucienu uz ziemeļu pusi.

Tālie ziemeļi aiz polārā loka ir mājvieta sāmiem – Skandināvijas ziemeļu pamatiedzīvotājiem. Šī teritorija ir pazīstama kā zviedru Lapzeme, to apdzīvo ziemeļbrieži, aļņi un lāči, un tai raksturīgas straujas upes, skujkoku meži un nebeidzams skaits dažādu pārgājienu taku. Zviedrijas tālākā ziemeļu pilsēta Kiruna ir lielisks izejas punkts, lai apskatītu reģionā esošos nacionālos parkus un pasaulslaveno ledus viesnīcu netālajā Jukasjorvi (Jukkasjärvi) pilsētā. Zviedru Lapzemē iespējams arī pieredzēt pusnakts sauli – polārās vasaras vidū tā nekad nenoriet, kamēr polārās ziemas vidū notiek tieši pretējais, tomēr pastāv iespēja ieraudzīt debesīs iemirdzamies daudzkrāsainos, košos ziemeļblāzmas jeb aurora borealis rakstus.

Karte

Zviedrija karte