Dānija

 

Ko redzēt un darīt

Dānija var lepoties ar senu mūzikas festivālu tradīciju, kuras pirmsākumi meklējami līdz Roskildes festivālam 1972. gadā, kurš tika izveidots, iedvesmojoties no Vudstokas. Festivāli ir kļuvuši par neatņemamu Dānijas vasaras sastāvdaļu, un to ir tik daudz, ka ir iespējams atrast kādu, kas atbilst gandrīz jebkuram vecumam un mūzikas gaumei. Visvairāk tie notiek laikā no jūnija līdz augustam, turklāt tos apmeklē pārsteidzoši daudz cilvēku proporcionāli valsts izmēriem.

Dānijā ir daudz atrakciju parku, turklāt šeit atrodas daži no slavenākajiem pasaulē; Kopenhāgenas Tivoli ir viens no vecākajiem šāda veida parkiem pasaulē, tas bija augstu godāts Volta Disneja acīs un pat izmantots kā galvenais iedvesmas avots viņa Disnejlendai. Arī Kopenhāgenā, majestātisku dižskābaržu koku ielenkumā Bakken (Dyrehavsbakken) ir pasaules vecākais atrakciju parks, kas vēl darbojas un abi šie parki piedāvā izbraukt pa vienu no vecākajiem amerikāņu kalniņiem pasaulē, kas joprojām darbojas. Šie kalniņi tika uzstādīti 1914 un 1932. gadā, un abi ir saņēmuši ACE Coaster Classic (Amerikāņu Kalniņu Entuziastu klasisko kalniņu) balvu.

Tikpat slavena ir Legolande Billundā - lielākā un vecākā pasaules mēroga franšīze, ar iespaidīgām LEGO miniatūru ainavām, kas ir lieliska izvēle kā ar aizraujošiem braucieniem iepriecināt bērnus. Lai arī tā pārspēj spožumā pasaules slavenos konkurentus, Dānijā ir vēl četri citi lieli atrakciju parki: Sommerland Zālande, Bonbonlanda, Farup Sommerlanda, Djurs Sommerlanda (Sommerland Sjælland, Bonbonland, Fårup Sommerland, Djurs Sommerland,), un milzum daudz citu mazāku atrakciju parku.

Dānijas piekrastē paveras plašas piekrastes zvejas iespējas – tomēr, lai dotos zvejā ir nepieciešama atļauja, kas ir viegli pieejama visās pasta nodaļās par nedaudz vairāk, kā 100 DKK gadā, bez iespējas izvēlēties īsāku laika periodu. Uz pievienotās kvīts ir atrodama informācija par atļautajām zvejošanas sezonām un sugu zvejošanas apjomiem Dānijas piekrastē. Visbiežāk sastopamās sugas ir jūras foreles un mencas, izņemot dažos iekšzemes fjordos, kur ūdens kvalitāte un līdz ar to zivju populācija ir mazāka. Kas attiecas uz saldūdens zveju, Dānija piedāvā dažādas mazas uzpes (lai gan ne īstas upes), kurās var noķert Lašus, Brūnās un Varavīksnes un Jūras foreles (sezonā), kā arī alatas, līdakas, asarus un raudas, daudzos iekšzemes ezeros, var atrast zandartus, plaužus un līņus. Dānijā saldūdens zvejniecība ir nedaudz sarežģītāka par piekrastes zveju, tomēr ir milzum daudz vietējo kopienu, kas iestājas par zvejošanas tiesībām specifiskās ūdenstilpnēs, parasti vienojoties ar zemes īpašniekiem, kuru ūdenstilpnes atrodas privātajā nevis valsts teritorijā, bet tas arī nozīmētu, ka dažās mazās upēs zvejošana var kļūt nekontrolējama, jo atrodas zemes īpašnieka īpašumā. Noteikumus attiecībā uz sezonām un apjomiem nosaka valsts, bet cenas un atļauju noteikumus regulē kopienas. Vietējie tūrisma biroji parasti ir labi informēti un lielākoties tiem ir atļauts pārdot dienas, nedēļas, mēneša vai gada atļaujas. Visbeidzot, ir daudz audzētavu, kas neprasa atļauju kā tādu, bet kur jūs iegādājaties tiesības zvejot vairākas stundas, īpašnieks arī garantē, ka tur ir zivis - parasti varavīksnes foreles. Daudzos zvejošanas punktos darbojas pašapkalpošanās princips, tādā nozīmē, ka jūs aizpildāt veidlapu, un tad periodiski saņemat rēķinu savā pasta kastītē, tikai neesiet pārsteigti, ja īpašnieks kādā brīdī jautā, vai jums veicas ar zivīm, tajā pašā laikā sekojot, cik daudz zivju jūs esat atzīmējis veidlapā, cik stundas esat pavadījis viņa dīķī un cik kārtīgi esat maksājis par šo pakalpojumu.

Medības Dānijā norisinās, pateicoties zemes īpašnieku saglabātajām tiesībām medīt savās medību teritorijās, ir arī iespējams īrēt medību platību no ieinteresētajām pusēm, kas rūpīgi uzrauga kas kur un kad medī. Līdz ar to ir būtiski piezīmēt, ka ir nepieciešama vispārējā medību atļauja (kas maksā DKK 500, -), medības ir gandrīz ekskluzīvs prieks, jo tajās dodas tikai tie kam pieder medību platība, vai, kas pazīst kādu, kam tāda pieder, tādēļ, ja jūs vēlētos Dānijā iet medības, jums visticamāk vajadzēs sadraudzēties ar zemes īpašnieku vai kādu viņa draugu.

Ņemiet vērā, ka Dānijas likumdošana par ieroču turēšanas tiesībām ir ļoti ierobežojoša. Pārsvarā jebkura veida ieroča nēsāšana vai turēšana ir nelikumīga. Izņēmumi attiecas uz medniekiem un ieroču klubiem, bet arī tad ir jābūt īpašai atļaujai, un ārpus šaušanas zonas (medību vai kluba platības) ierocis nedrīkst būt pielādēts un tam jābūt apslēptam. Dažāda veida nažu turēšana arī ir nelikumīga. Ieroču veidi, ko nevar izmantot medībās vai šaujamā saturus – piemēram, radzes - ir nelikumīgi jebkurā laikā un vietā. Sods par nelikumīga ieroča nēsāšanu, it īpaši, ja tas ir gatavs lietošanai, var būt ļoti smags: naudas sods un, iespējams, dažas nedēļas cietumā.

 

Karte

Dānija karte